LİSANSLAMA

Ticari ve Akademik lisans olmak üzere iki ana lisans türü vardır. Ticari lisans, bireysel, yüzer (Floating) ve grup (NNU-Network Named User) lisansı olmak üzere üçe ayrılır. Akademik lisans ise akademik bireysel, akademik yüzer ve sınıf lisansından oluşmaktadır.

Belirlenmiş tek “Named User” ile sınırlandırılmıştır. Yazılım, yalnızca bu lisans için belirlenmiş kullanıcının erişebildiği bilgisayarda etkinleştirilebilir ve kullanılabilir. Lisansın temini ile birlikte firma/kurum, yalnızca bir Lisanslı Kullanıcıya programa erişme veya yazılımın kullanımını verebilir. Bu kullanıcının bilgisayarına girişi farklı biriyle paylaşılamaz.

En az 2 kullanıcı için geçerlidir. Lisanslar sadece ve sadece isimleri belirlenmiş kişiler tarafından kullanılabilir. Sunucu olarak tespit edilen bir bilgisayara flexLM yazılım kurulur. flexLM yazılımının bir özelliği olarak, kullanıcı isimleri ve hangi kullanıcıların hangi lisanslara erişebilecekleri lisans sahibi tarafından options file şeklinde oluşturulur. Kullanıcıların bilgisayarları, network üzerinden lisans sunucusuna bağlı olmalıdır. Dongle kullanılmaz, bireysel kullanımı yoktur. Farklı işletim sistemlerinde çalışma imkanı verir.

Lisans bilgisayar ağı üzerinde çalışır. Aynı ağa bağlı istenilen sayıda bilgisayara kurulması mümkündür, sadece aldığınız kadar kullanıcı aynı anda ürünleri kullanabilirler.

Belirlenmiş tek “Named User” ile sınırlandırılmıştır. Yazılım, yalnızca bu lisans için belirlenmiş kullanıcının erişebildiği bilgisayarda etkinleştirilebilir ve kullanılabilir. Lisansın temini ile birlikte firma/kurum, yalnızca bir Lisanslı Kullanıcı’ya programa erişme veya yazılımın kullanımını verebilir. Bu kullanıcının bilgisayarına girişi farklı biriyle paylaşılamaz. Hiçbir şekilde doğrudan ya da dolaylı olarak ticari bir iş ya da proje için kullanılamaz.

Yüzer lisans bilgisayar ağı üzerinde çalışır. Aynı ağa bağlı istenilen sayıda bilgisayara kurulması mümkündür, ancak sadece aldığınız kadar kullanıcı aynı anda ürünleri kullanabilirler. Hiçbir şekilde doğrudan ya da dolaylı olarak ticari bir iş ya da proje için kullanılamaz.

Sadece ve sadece öğrenciler ve akademisyenler tarafından öğrencilerin eğitimi amaçlı olarak kullanılabilir. Akademik araştırma amaçlı kullanmak istiyorsanız Bireysel ya da Yüzer lisans türü satın almanız gerekir. SINIF lisansı bilgisayar ağı üzerinde çalışır. Aynı ağa bağlı istenilen sayıda bilgisayara kurulması mümkündür, ancak sadece aldığınız kadar kullanıcı aynı anda ürünleri kullanabilirler. En az 10 kullanıcı alınması gereklidir. Hiçbir şekilde doğrudan ya da dolaylı olarak ticari bir iş ya da proje için kullanılamaz.

KURULUM

MATLAB bireysel lisans kurulumu file installation key (FIK) ile ve mathworks hesabı ile olmak üzere iki farklı şekilde yapılabilmektedir. Kurulum içerikleri aşağıdaki PDF’lerde mevcuttur.

NNU lisans kurulumunu gerçekleştirebilmek için öncelikle sunucu (server) bilgisayara flexLM programı yüklenmesi gerekmektedir. flexLM programı MATLAB programını kullanacak olan grup içerisinde yönetici bilgisayarında çalıştırılabilir. flexLM programı yüklenmesinden sonra istemci (client) bilgisayarların kurulumu gerçekleştirilmelidir. Aşağıdaki linklerde takip edilmesi gereken sıra ile sunucu ve istemci bilgisayarlarının kurulum dosyaları bulunmaktadır.

File Installation Key (FIK) ile kurulum

MathWorks hesabı ile kurulum

Yüzer (floating) lisans kurulumunu gerçekleştirebilmek için öncelikle sunucu (server) bilgisayara flexLM programı yüklenmesi gerekmektedir. flexLM programı yüklenmesinden sonra istemci (client) bilgisayarların kurulumu gerçekleştirilmelidir. Aşağıdaki linklerde takip edilmesi gereken sıra ile sunucu ve istemci bilgisayarlarının kurulum dosyaları bulunmaktadır.

File Installation Key (FIK) ile kurulum

MathWorks hesabı ile kurulum

Bu lisansı kurabilmeniz için üniversitenize ait Kampüs Lisansınız olması gereklidir.  Aşağıdaki linkte takip edilmesi gereken sıra ile bireysel ve sunucu bilgisayarlarının kurulum adımları bulunmaktadır.

Kampüs Lisansı Kurulumu