Dünyadaki ana havacılık ve savunma organizasyonları kara, deniz, hava ve uzay sistemlerini geliştirme aşamasında Mathworks ürün ve hizmetlerini kullanmaktadır. Mühendisler ve araştırmacılar Mathworks araçlarını Airbus A380, F-35 Joint Strike Fighter, Mars Exploration Rover gibi ürünlerin model tabanlı tasarımlarında ve teknik hesaplamalarında kullandıkları gibi insansız hava araçları ve ileri kablosuz sistemlerin geliştirilmesinde de kullanmışlardır.

MATLAB® ve Simulink® ürünleri çok disiplinli sistemlerin tasarımında, yüksek duyarlılık gereken benzetimlerde, testlerde ve DO-178B ve MISRA-C gibi güvenlik standartlarına bağlı kalarak uçuş bilgisayar kodunun oluşturulması sürecinde esnek bir yazılım ortamı sağlamaktadır

Ayrıca bu ürünler, veri paylaşımı, tasarımlar ve organizasyon tanımlamaları için ortak bir yazılım ortamı sunarak tedarik zinciri boyunca haberleşmeyi ve çevikliği desteklemektedir. Bu yaklaşım program riskini en aza indirmekte ve çalışma gruplarının başarı ile sonlandırması gereken kritik sistemlerini daha hızlı geliştirmesine olanak sağlamaktadır.

Daha fazla bilgi için bize danışabilir ve aşağıdaki İngilizce kaynakları izleyebilirsiniz:

Otomobil dünya üzerindeki en karmaşık üründür. Bugünün ileri teknoloji ürünü araçları motor kontrolü, araç gövde, güvenlik ve sürücü sistemleri için 70’den fazla mikroişlemci içermektedir ve yazılım içeriğinin gelecek 5 yılda ikiye katlanacağı düşünülmektedir.

Dünya üzerindeki bütün otomotiv üretici ve satıcıları sistemlerini geliştirmede MATLAB® and Simulink® ürünlerini tasarımların araştırma ve analizinde, sistemlerin modelleme ve benzetiminde, hızlı prototiplendirmede ve yazılımların üretim donanımlarına yüklenmesinde kullanmaktadır.

Bir çok otomotiv şirketinde kullanılan MATLAB® and Simulink® ürünleri tasarım süresini %50 azalmakta ve AUTOSAR, MISRA C ve IEC 61508 gibi önemli standartlara uygunluk için esneklik sağlamaktadır.

Toyota, Denso, Motorola ve Delphi gibi öncü otomotiv şirketleri sistem özelliklerini ve geliştirme fikirlerini paylaşmak için oluşturdukları ortak platformlarda Mathworks ürünlerini tasarım ve karmaşık ürünlerini anlamayı geliştirmek kullanmaktadır.

ABB, Mitsubishi, Alstom, Siemens, Oce gibi büyük donanım şirketleri yazılım geliştirme süreclerini Mathworks yazılımı ve Model Tabanlı Tasarımı kullanarak geliştirmektedir. MathWorks müşterilerinin tedarik ve imalat sanayi de dahil olmak üzere, geniş bir donanım testine sahiptirler, Bunlar:

  • Yarı İletken
  • Süreç Otomasyonu
  • Tekstil ve Tüketiçi Ürünleri
  • Baskı ve Ambalaj
  • Bina Otomasyonu ve HVAC
  • Makine aletleri Sanayisi
  • Tekstil ve Tüketiçi Ürünleri
  • Baskı ve Ambalaj

Mühendisler MATLAB®‘ı ve Simulink’i algoritma geliştirme, very analizi, sürücüler, güç dağıtımı, gömülü system kontrolü için modelleme ve simulasyon da kullanmaktadırlar. Böylelikle daha kısa sürede daha etkin bir sonuca varmaktadırlar. MATLAB ve Simulink’in otomatik kod üretme özelliğini kullanarak gömülü sistemler için daha etkin ve daha hızlı çalışan C kodlarıda üretebilmektedirler.

Biyoteknoloji, ilaç ve medikal endüstri alanındaki araştırmacılar, hesaplamalı biyoloji alanında, tanı tıbbi görüntüleme ve biyosinyal işlemede MATLAB‘ı kullanmaktadırlar. İdeal modelleme, simülasyon, analiz, karmaşık biyolojik veri görselleştirmede MathWorks ürünleri yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

İşlemsel biyologlar, analiz ve moleküler veri görselleştirmesinde ve doğru teşhis araçlarının geliştirilmesinde MATLAB yazılımı kullanılmaktadır. MATLAB ile araştırmacılar çeşitli biyolojik veri analizleri, gen analizleri yapabilmaktedirler.

Biyomedical mühendisler, MATLAB’ı, biyolojik görütüleri ve sinyalleri analizi kullanmaktadırlar. Ayrıca MATLAB ve Simulink i medical aletler için hazırlanan gömülü yazılımıları geliştirmek için de kullanmaktadırlar.

Günümüzde elektronik sektöründe amaç, daha küçük ama daha verimli, içinde bir arada, ses, görüntü ve kablosuz haberleşme seçeneklerini içeren cihazlar üretebilmektir. MATLAB® and Simulink® ürünleri, bu cihazların tasarım sürecinde elektronik ve yarı iletken mühendisleri tarafından kullanılmaktadır. MATLAB ürünlerinin sağladığı olanaklar, mühendislerin hızlı biçimde sistem tasarımlarını ve algoritmalarını doğrulamalarını sağlamaktadır.

MATLAB ve Simulink elektronik ve yarı iletken sektöründe, ayrıca elektronik bileşenler kullanan savunma/havacılık, otomotiv ve haberleşme sektöründe geniş biçimde kullanılmaktadır.

Elektronik alanındaki kullanım hakkında daha detaylı bilgi için aşağıdaki bağlantıları inceleyebilirsiniz:

Video, Ses, Muzik ve Veri iletişimini arttırmak için, bugünün haberleşme cihazları üreticileri, gömülü yazılım teknolojilerini ve yenilikçi donanım gelişimini MathWorks Araçlarını kullanarak yapmaktadırlar.

İletişim Mühendisleri, teknik hesaplama için oluşturulmuş olan MATLAB araçlarını ve Model Tabanlı tasarım için kullanılan Simulink’i, karmaşık araştırma, sistem tasarımı ve sistem doğrulama projelerinde kullanmaktadır. Araçlar, veri analizi, algoritma geliştirme, büyük-ölçekli sistem simulasyonu, performans analizi, yazılım ve donanım doğrulama ve otomatik kod üretimi için tercih edilmektedir.

Riski azaltmak için, Mathworks ürünleri, tasarımcılara geliştirme, paylaşım ve entegre tasarıma olanak sağlamaktadır. Mühendisler iletişim sistemlerini modelliyebilir, gömülü sistemlere entegre etmeden önce sistem davranışlarını testleri edebilirler.

MATLAB & Simulink ürünleri tüm dünyada eğitim kurumları tarafından kullanılan temel hesaplama araçlarıdır.  Bu ürünler mühendislik, tıp, sosyal bilimler  ve daha  birçok alanda laboratuarlara kurularak, derslerin anlatılmasında ve öğrencilerin dersleri takip etmesinde ve akademisyenlerin bilimsel araştırmalarını geliştirmesinde kullanılmaktadır.

MATLAB  yazılımı kullanım kolaylığı ve teknolojik gelişmelere ayak uydurması yönüyle dünyada en çok tercih edilen yazılımlardan olmuştur. 250.000’inden fazlası akademisyenlerden oluşmak üzere yaklaşık  1.500.000 lisanslı aktif kullanıcısı bulunmaktadır.

Türkiye’de 80’den fazla üniversite de MATLAB yazılımı kullanılmakta ve bu sayı gün geçtikçe hızla artmaktadır.

FİNANS ve RİSK YÖNETİMİ

Sadece birkaç satır MATLAB kodu ile, finans modellerinizi oluşturup doğrulayabilir, paralel hesaplama ile bu modelleri hızlandırabilir ve kullanıma alabilirsiniz.

Önde gelen finans kurumları MATLAB’ı faiz oranlarını belirlemek, stres testleri yapmak, milyarlarca dolarlık portföyleri yönetmek ve karmaşık araçları bir saniyeden daha kısa sürede işlemek için kullanmaktadırlar.

MATLAB ile risk ve portföy analiz modellerinizi R’den 120 kata, Excel / VBA’dakinden 100 kata ve Python’dan 64 kata kadar daha hızlı çalıştırabilirsiniz.

IT ekipleri IP korumalı MATLAB modellerini, doğrudan masaüstü ve Excel, Tableau, Java, C ++ ve Python gibi web uygulamalarına dağıtabilmektedirler.

MATLAB, Bloomberg, Thomson Reuters, FactSet, FRED ve Twitter gibi ücretsiz ve ücretli kaynaklardan geçmiş ve gerçek zamanlı piyasa verilerini içe aktarmak ve analiz etmek için bir arayüz de içermektedir.

 

Risk Yönetimi

Finansal kurumlar için, risk modelleme riski tanımlamak, değerlendirmek, kontrol etmek ve izlemek için yaygın bir uygulamadır. MATLAB®’da uygulanan matematiksel risk modelleri ve istatistiksel yöntemler (örn. Regresyon, Monte Carlo simülasyonu ve copulalar) risk uzmanları tarafından riskin etkisini ölçmek, sermaye tahsisini optimize etmek, düzenleyici sunumu hızlandırmak ve daha fazla riske dayalı hizmet teklifi sağlamak için kullanılmaktadır.

Bu e-kitap ile, MATLAB ile finansal risklerin modellenmesi için pratik bir kılavuzdur ve uygulanan örneklere, belgelere ve kullanıcı öykülerine erişim sağlamaktadır.

E-Kitap için tıklayınız

 

Yatırım Yönetimi

Gün içi risk raporlaması, değerleme ve ticaret yürütme özelliklerine sahip portföy yöneticileri için gösterge tabloları oluşturup geliştirebilirsiniz.

Ortalama varyans, ortalama mutlak sapma (MAD), koşullu riske maruz değer (CVaR) ve Black-Litterman yöntemlerini kullanarak portföy optimizasyonu gerçekleştirmek için önceden oluşturulmuş araçları kullanmanıza olanak sağlamaktadır.

Riske göre ayarlanmış alfaları, izleme hatalarını, maksimum dezavantajları ve Sharpe oranını kullanarak yatırım performansını ölçebilirsiniz.

MATLAB® kullanarak Basel III uyumluluğu ile ilgili ortak görevler ve bu kod örnekleri ile ilgili yardım almak için ilgili dokümanlarımızı inceleyebilirsiniz.

MATLAB ile Basel III uyumluluğu kod örneklerini indirin.  

Finans uzmanları, yatırım sorunlarını çözmek ve yatırım performansını artırmak için makine öğrenimi ve büyük veri teknikleri uygulamaktadır.

Nicel Yatırımlarda Makine Öğrenmesi ve Büyük Verilere ilişkin makaleyi inceleyebilirsiniz.

 

Finansal Tahmin ve Modelleme

MATLAB ile ekonometrik modellerle (ör. ARMA, ARIMA, GARCH, EGARCH, GJR) veya makine öğrenim algoritmalarına zaman serisi verilerini sığdırmak için işaretle ve tıkla uygulamalarını kullanılabilmektedir. Temel ekonomik değişkenleri tahmin etmek için ise, DSGE modelleri ile arayüz sunmaktadır.

Faiz oranı modellemesi ve Nelson-Siegel veya Svensson modellerinden tahmin edilen parametrelere dayalı tahmin için işlevleri de kullanılmaktadır. 

UFRS 9 ve yeni mevcut beklenen kredi kaybı (CECL) düzenlemelerinin finans şirketlerine modelleme, veri ve onaylama zorlukları getirmesi beklenmektedir. UFRS 9’da olduğu gibi, birçok finans kurumu, 2020’de yürürlüğe giren CECL uyumluluğunu karşılamak için gereken etki ve zamanı önceliklendirmeye başladı. 

IFRS 9 ve CECL uygulama zorluklarını daha iyi anlamak ve MATLAB®’ı riskleri modellemede nasıl kullanabileceğinizi öğrenmek için bu belgeyi indirebilirsiniz.

 

Sigorta ve Aktüerya Bilimleri

MATLAB ile büyük veri kümelerini analiz edebilir, özel aktüeryal modeller oluşturabilir ve paralelleştirmeyi kullanarak simülasyonları kolayca hızlandırabilirsiniz.

Solvency II için bir platform olarak MATLAB kullanarak özel risk modelleri oluşturabilirsiniz. PZU Group “Solvency II” Direktifi Uyumluluğu için geliştirdiği Piyasa Riski Modelini incelemek için tıklayınız

Değişken yıllık gelir sigortaları, garantili asgari fayda seçenekleri, vade güvencesi ve bağış politikaları gibi çeşitli sigorta ürünlerini fiyatlandırabilirsiniz.

 

Diğer çözümlerimiz için tıklayınız. 

 

Önde gelen yarı iletken üreticileri hızlı ve enerji verimliliği yüksek çip üretimine odaklanıyorlar. Ütün geliştirmeyi hızlandırmak amacıyla üreticiler, modelleme, simülasyon, entegrasyon işlemlerini için MathWorks araçlarıyla gerçekleştiriyorlar. MathWorks ürünleri mühendislerin 3G-wireless, ses verisi dönüştürücüsü ve phase-lock çevrimlerini tamamlamalarını sağlıyor.

Yarı iletken mühendisleri algoritma geliştirmeden sistem seviyesinde simülasyonlar, test ve doğrulama için MathWorks ürünlerine güveniyorlar. Ekipman sağlayıcıları da gelecek nesil ürünlerin fabrikasyonu için MATLAB® and Simulink® yazılımını kullanıyorlar.

Önde gelen bilgisayar ve ofis ekipmanları sağlayıcıları karmaşık çok disiplinli sistemlerin geliştirilmesi amacıyla MathWorks ürünlerini kullanıyorlar. MATLAB® and Simulink® ortamı mekanik, elektriksel ve kontrol sistemlerinin tamamının tasarımı için ortak bir platform sağlar.Bu araçlar mühendislerin seri ATA haberleşme kanallarının performansının geliştirilmesi, arızalı ürünlerin titreşim ve stress töleransının geliştirilmesi gibi başarımlar elde etmesini sağladı.

Fujitsu, IBM, Seagate, Xerox ve diğer ekipman tedarikçlerinde çalışan mühendisler teknik hesaplama ve model tabanlı tasarım, sinyal işleme, algoritma tasarımı, hızlı protatipleme gibi işlemler için MathWorks ürünlerini kullanıyorlar.