Dünyadaki ana havacılık ve savunma organizasyonları kara, deniz, hava ve uzay sistemlerini geliştirme aşamasında Mathworks ürün ve hizmetlerini kullanmaktadır. Mühendisler ve araştırmacılar Mathworks araçlarını Airbus A380, F-35 Joint Strike Fighter, Mars Exploration Rover gibi ürünlerin model tabanlı tasarımlarında ve teknik hesaplamalarında kullandıkları gibi insansız hava araçları ve ileri kablosuz sistemlerin geliştirilmesinde de kullanmışlardır.

MATLAB® ve Simulink® ürünleri çok disiplinli sistemlerin tasarımında, yüksek duyarlılık gereken benzetimlerde, testlerde ve DO-178B ve MISRA-C gibi güvenlik standartlarına bağlı kalarak uçuş bilgisayar kodunun oluşturulması sürecinde esnek bir yazılım ortamı sağlamaktadır

Ayrıca bu ürünler, veri paylaşımı, tasarımlar ve organizasyon tanımlamaları için ortak bir yazılım ortamı sunarak tedarik zinciri boyunca haberleşmeyi ve çevikliği desteklemektedir. Bu yaklaşım program riskini en aza indirmekte ve çalışma gruplarının başarı ile sonlandırması gereken kritik sistemlerini daha hızlı geliştirmesine olanak sağlamaktadır.

Daha fazla bilgi için bize danışabilir ve aşağıdaki İngilizce kaynakları izleyebilirsiniz:

Otomobil dünya üzerindeki en karmaşık üründür. Bugünün ileri teknoloji ürünü araçları motor kontrolü, araç gövde, güvenlik ve sürücü sistemleri için 70’den fazla mikroişlemci içermektedir ve yazılım içeriğinin gelecek 5 yılda ikiye katlanacağı düşünülmektedir.

Dünya üzerindeki bütün otomotiv üretici ve satıcıları sistemlerini geliştirmede MATLAB® and Simulink® ürünlerini tasarımların araştırma ve analizinde, sistemlerin modelleme ve benzetiminde, hızlı prototiplendirmede ve yazılımların üretim donanımlarına yüklenmesinde kullanmaktadır.

Bir çok otomotiv şirketinde kullanılan MATLAB® and Simulink® ürünleri tasarım süresini %50 azalmakta ve AUTOSAR, MISRA C ve IEC 61508 gibi önemli standartlara uygunluk için esneklik sağlamaktadır.

Toyota, Denso, Motorola ve Delphi gibi öncü otomotiv şirketleri sistem özelliklerini ve geliştirme fikirlerini paylaşmak için oluşturdukları ortak platformlarda Mathworks ürünlerini tasarım ve karmaşık ürünlerini anlamayı geliştirmek kullanmaktadır.

ABB, Mitsubishi, Alstom, Siemens, Oce gibi büyük donanım şirketleri yazılım geliştirme süreclerini Mathworks yazılımı ve Model Tabanlı Tasarımı kullanarak geliştirmektedir. MathWorks müşterilerinin tedarik ve imalat sanayi de dahil olmak üzere, geniş bir donanım testine sahiptirler, Bunlar:

 • Yarı İletken
 • Süreç Otomasyonu
 • Tekstil ve Tüketiçi Ürünleri
 • Baskı ve Ambalaj
 • Bina Otomasyonu ve HVAC
 • Makine aletleri Sanayisi
 • Tekstil ve Tüketiçi Ürünleri
 • Baskı ve Ambalaj

Mühendisler MATLAB®‘ı ve Simulink’i algoritma geliştirme, very analizi, sürücüler, güç dağıtımı, gömülü system kontrolü için modelleme ve simulasyon da kullanmaktadırlar. Böylelikle daha kısa sürede daha etkin bir sonuca varmaktadırlar. MATLAB ve Simulink’in otomatik kod üretme özelliğini kullanarak gömülü sistemler için daha etkin ve daha hızlı çalışan C kodlarıda üretebilmektedirler.

Biyoteknoloji, ilaç ve medikal endüstri alanındaki araştırmacılar, hesaplamalı biyoloji alanında, tanı tıbbi görüntüleme ve biyosinyal işlemede MATLAB‘ı kullanmaktadırlar. İdeal modelleme, simülasyon, analiz, karmaşık biyolojik veri görselleştirmede MathWorks ürünleri yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

İşlemsel biyologlar, analiz ve moleküler veri görselleştirmesinde ve doğru teşhis araçlarının geliştirilmesinde MATLAB yazılımı kullanılmaktadır. MATLAB ile araştırmacılar çeşitli biyolojik veri analizleri, gen analizleri yapabilmaktedirler.

Biyomedical mühendisler, MATLAB’ı, biyolojik görütüleri ve sinyalleri analizi kullanmaktadırlar. Ayrıca MATLAB ve Simulink i medical aletler için hazırlanan gömülü yazılımıları geliştirmek için de kullanmaktadırlar.

Günümüzde elektronik sektöründe amaç, daha küçük ama daha verimli, içinde bir arada, ses, görüntü ve kablosuz haberleşme seçeneklerini içeren cihazlar üretebilmektir. MATLAB® and Simulink® ürünleri, bu cihazların tasarım sürecinde elektronik ve yarı iletken mühendisleri tarafından kullanılmaktadır. MATLAB ürünlerinin sağladığı olanaklar, mühendislerin hızlı biçimde sistem tasarımlarını ve algoritmalarını doğrulamalarını sağlamaktadır.

MATLAB ve Simulink elektronik ve yarı iletken sektöründe, ayrıca elektronik bileşenler kullanan savunma/havacılık, otomotiv ve haberleşme sektöründe geniş biçimde kullanılmaktadır.

Elektronik alanındaki kullanım hakkında daha detaylı bilgi için aşağıdaki bağlantıları inceleyebilirsiniz:

Video, Ses, Muzik ve Veri iletişimini arttırmak için, bugünün haberleşme cihazları üreticileri, gömülü yazılım teknolojilerini ve yenilikçi donanım gelişimini MathWorks Araçlarını kullanarak yapmaktadırlar.

İletişim Mühendisleri, teknik hesaplama için oluşturulmuş olan MATLAB araçlarını ve Model Tabanlı tasarım için kullanılan Simulink’i, karmaşık araştırma, sistem tasarımı ve sistem doğrulama projelerinde kullanmaktadır. Araçlar, veri analizi, algoritma geliştirme, büyük-ölçekli sistem simulasyonu, performans analizi, yazılım ve donanım doğrulama ve otomatik kod üretimi için tercih edilmektedir.

Riski azaltmak için, Mathworks ürünleri, tasarımcılara geliştirme, paylaşım ve entegre tasarıma olanak sağlamaktadır. Mühendisler iletişim sistemlerini modelliyebilir, gömülü sistemlere entegre etmeden önce sistem davranışlarını testleri edebilirler.

MATLAB & Simulink ürünleri tüm dünyada eğitim kurumları tarafından kullanılan temel hesaplama araçlarıdır.  Bu ürünler mühendislik, tıp, sosyal bilimler  ve daha  birçok alanda laboratuarlara kurularak, derslerin anlatılmasında ve öğrencilerin dersleri takip etmesinde ve akademisyenlerin bilimsel araştırmalarını geliştirmesinde kullanılmaktadır.

MATLAB  yazılımı kullanım kolaylığı ve teknolojik gelişmelere ayak uydurması yönüyle dünyada en çok tercih edilen yazılımlardan olmuştur. 250.000’inden fazlası akademisyenlerden oluşmak üzere yaklaşık  1.500.000 lisanslı aktif kullanıcısı bulunmaktadır.

Türkiye’de 80’den fazla üniversite de MATLAB yazılımı kullanılmakta ve bu sayı gün geçtikçe hızla artmaktadır.

Finansal hizmet sunan şirketler, yazılım teknolojilerini, her geçen gün artan bir biçimde büyük bir rekabet silahı olarak kullanmaktadırlar. Şirketlerin, her zaman bir adım önde olabilmek için, kararlarını hızlı ve doğru biçimde almaları gerekir. Bunun için de çalışmalarında üstün seviyede algoritmaları tasarlayıp kullanmaları gerek şarttır.

The Mathworks, 12 yılı aşkın bir süredir, tüm dünyadaki finans şirketlerine, kanıtlanmış ve uygun maliyetli araçlar sunmaktadır. MathWorks araçlarıyla, firmalar kendilerine özel portföy, risk, fiyatlandırma ve alım-satım modellerini hızlı biçimde yaratabilmektedirler. MathWorks’ün ana ürünü olan MATLAB®, “2006 Wilmott for best Quantitative Financial Software” ödülünü almıştır.

MathWorks araçlar, hemen hemen dünyadaki bütün büyük finans kurumlarında, aktif yönetimi, hisse senedi ve sabit gelirler araştırmaları ve risk yönetimi grupları tarafından kullanılmaktadır. Müşterilerimizin kullanımlarına ilişkin bazı satır başları şu şekilde verilebilir:

 • Avrupa’daki en başarılı 20 varlık yöneticisi 18’i tarafından, portföy optimizasyonu, türev fiyatlandırması, teminatların belirlenmesi ve alım satım algoritmaları konularında,
 • Avrupa’daki en önemli 20 Hedge fonun 12’si tarafından, stratejilerin modellenmesi ve geriye dönük testi, risk yönetimi, portföy optimizasyonu ve teknik analiz konularında,
 • Kuzey Amerika ve Batı Avrupa’daki merkez bankalarının %85’inde, ekonometrik modelleme ve senaryo analizi gibi görevlerde,
 • Dünyadaki en büyük 10 sigorta grubunun 5’inde, ekonomik kapital analizi ve doğal afetlerinden modellenmesinde,
 • Dünyadaki en büyük 25 bankada, risk ölçümü, kıymetlendirme ve portföy optimizasyonu modellerinin oluşturulmasında.

MATLAB tüm dünyada 1.500.000 lisanslı kullanıcı tarafından, birçok endüstri dalında kullanılmaktadır. Mathworks’te çalışan 2200 kişinin, yaklaşık 950 kadarı ürün geliştirmede çalışmakta, bir diğer %30’luk kesim ise teknik destek ve danışmanlık üzerine görev almaktadır. FİGES olarak 70 kişilik ekibimizle, 2001 yılından beri MathWorks’ün Türkiye’deki temsilciliğini sürdürmekte, satış, proje ve eğitim hizmetlerini yürütmekteyiz.

Neden MATLAB’i Tercih Etmelisiniz?

MathWorks firmasının kurulduğu 1984 yılından bu yana MATLAB dünya genelinde teknik hesaplama ve uygulama geliştirme ortamı olarak 2,000’in üzerinde finans kurumunda kullanılmaktadır. Finans uzmanları araştırmalarını hızlandırmak, analiz ve geliştirme için harcadıkları zamanı kısaltmak ve proje maliyetlerini azaltabilmek için MATLAB’i tercih etmektedir.

“Kapalı Kutu” yazılım değildir

MATLAB kullanıcıları, ürün geliştirmede kullandıkları MATLAB fonksiyonlarının hangi algoritma kullanılarak yazıldığını görebilir. Bu sayede tüm süreç kullanıcının kontrolünde olmaktadır. İstenildiğinde MATLAB fonksiyonlarında değişiklikler yaparak karşılaştığınız probleme uygun hale getirebilirsiniz.

Vektör ve Matris olarak çalışma

MATLAB, matrix ve labratory kelimelerinin birleşiminden oluşmaktadır. İsminden de anlaşılabileceği gibi vektör ve matris verilerinizi herhangi bir ek adıma ihtiyaç duymadan analizlerinizde kullanabilirsiniz. Ayrıca tüm MATLAB fonksiyonları vektör yada matris değişkenlerle çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Bu da size C, Fortran gibi dillerde kullanmak zorunda olduğunuz for döngülerinden kurtarmaktadır.

Her türlü matematik fonksiyonu, istatistiksel analiz, optimizasyon, eğri uydurma fonksiyonları

MATLAB içerisinde 1000’in üzerinde matematik ve grafik fonksiyonu önceden tanımlı bir şekilde bulunmaktadır. Bu sayede modelinizi daha hızlı ve güvenilir bir şekilde geliştirebilirsiniz. Bunun yanında ek araçkutuları ile MATLAB temel fonksiyonlarının yanına istatistik, optimizasyon, eğri uydurma, portföy optimizasyonu, risk analizi, hedging gibi konular için fonksiyonlar eklemeniz de mümkündür.

Hem hazır araçları ile hızlı bir masaüstü yazılımı hem de özelleştirmeye imkan veren bir yazılım dili

MATLAB’i oluşturan iki temel bileşen vardır. İlki etkileşimli geliştirme ortamı yani masaüstü, diğeri de programlama ortamıdır. Bu iki bileşen bir araya gelerek ürün geliştirme işleminizde size tam bir çözüm sunacaktır. Masaüstü araçları sayesinde programlama bilmeyen kullanıcılar da rahatlıkla karmaşık analizler ve görselleştirmeler yapabilir.

Veritabanları ve canlı veri kaynaklarına bağlanabilme ve diğer programlama dilleri ile etkileşimli olarak çalışma

MATLAB ile diğer yazılımlara bağlanabilir, veri alıp gönderebilirsiniz. Excel dosyalarından ve metin dosyalarından veri alabilirsiniz. Uygun araçkutuları ile ODBC yada JDBC veritabanlarına bağlanabilir, veri okuma-yazma yapabiliri yada internetteki veri kaynaklarından veri alabilirsiniz. MATLAB’e geçiş süreciniz hem maliyet hem de zaman bakımından da çok kısa sürecektir. Çünkü C,C++, Java, Visual Basic yada Fortran’da yazdığınız kodunuzu kullanmaya devam edebilirsiniz, MATLAB diğer programlama dilleri ile etkileşecek şekilde kullanılabilir. Bunun yanında MATLAB içerisindeki fonksiyonların kodları açık olduğundan diğer dillerde yazılmış kodlarınızı kontrol etmeniz de mümkün olacaktır.

Excel ile bütünleşik olarak çalıştırılma

Excel arayüzüne aşina kullanıcılar çoğunlukla Excel’i MATLAB ile bütünleşik olarak kullanmayı tercih edebiliyor. Spread Sheet Excel araçkutusu ile Excel’de çalışırken MATLAB fonksiyonlarını çağırabilir, karmaşık simülasyonlar yaptırabilirsiniz. Bunları, MATLAB hesaplama motorunu kullanarak yapacağınız için hesaplamalarınız Excel’e kıyasla onlarca kat hızlı olacaktır.

Finans konusunda yapabileceklerimiz hakkında daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız, bizimle bağlantıya geçebilir veya aşağıdaki kaynakları inceleyebilirsiniz.

Önde gelen yarı iletken üreticileri hızlı ve enerji verimliliği yüksek çip üretimine odaklanıyorlar. Ütün geliştirmeyi hızlandırmak amacıyla üreticiler, modelleme, simülasyon, entegrasyon işlemlerini için MathWorks araçlarıyla gerçekleştiriyorlar. MathWorks ürünleri mühendislerin 3G-wireless, ses verisi dönüştürücüsü ve phase-lock çevrimlerini tamamlamalarını sağlıyor.

Yarı iletken mühendisleri algoritma geliştirmeden sistem seviyesinde simülasyonlar, test ve doğrulama için MathWorks ürünlerine güveniyorlar. Ekipman sağlayıcıları da gelecek nesil ürünlerin fabrikasyonu için MATLAB® and Simulink® yazılımını kullanıyorlar.

Önde gelen bilgisayar ve ofis ekipmanları sağlayıcıları karmaşık çok disiplinli sistemlerin geliştirilmesi amacıyla MathWorks ürünlerini kullanıyorlar. MATLAB® and Simulink® ortamı mekanik, elektriksel ve kontrol sistemlerinin tamamının tasarımı için ortak bir platform sağlar.Bu araçlar mühendislerin seri ATA haberleşme kanallarının performansının geliştirilmesi, arızalı ürünlerin titreşim ve stress töleransının geliştirilmesi gibi başarımlar elde etmesini sağladı.

Fujitsu, IBM, Seagate, Xerox ve diğer ekipman tedarikçlerinde çalışan mühendisler teknik hesaplama ve model tabanlı tasarım, sinyal işleme, algoritma tasarımı, hızlı protatipleme gibi işlemler için MathWorks ürünlerini kullanıyorlar.