ANSYS Similasyon İşlemi ve Veri Yönetimi (EKM)

Mühendislik simülasyon yazılımı kullanarak kompleks sistemler çözen tasarımcı ve mühendisler büyük boyutta veriler elde ederler. Çoğu mühendis bu verileri, arşivleyip aramaktansa, çözmeye zaman ayırmayı tercih eder. Simülasyon verisi, bireysel bilgisayarlardan sunuculara, organizasyon içerisinde yayılmaya çok müsaittir. Simülasyon iş akışı, her biri farklı yerlerde çalışıp aynı analizin bir parçasından sorumlu olan takım arkadaşlarını içerebilir. Şirketler, mühendisleri arasında işbirliği sağlanabilmesi ve verilerin tekrar kullanılabilmesi için bir veri deposu oluştururlar. ANSYS® Engineering Knowledge Manager™ (EKM) teknolojisi, simülasyon bazlı projelerde verimliliği artırmak için simülasyon verisi ve iş akışını düzenler. ANSYS EKM, Production Data Management (PDM) ve Product Lifecycle Management'tan (PLM) farklı olarak, mühendisliğin simülasyon kısmına odaklanmıştır.

ANSYS Veri Yönetimi (EKM)

ANSYS EKM yazılımı, veri ve işlemlerin depolandığı ve yönetildiği merkezi bir depo sağlar. Simülasyon verileri ve özellikleri, ANSYS EKM yazılımı tarafından üst-veri (veriler hakkında kısa bilgi) olarak kaydedilip dosyalara eklenir. Simülasyonun anahtar bilgilerine, açmak ve araştırmak zorunda kalmadan, ulaşmak için üst-veriye bakmak önem teşkil eder. Bir dosyayla ilişkilendirilmiş üst-veri, geniş bir depo için arama yaparken kolaylık sağlar. Simülasyonları karşılaştırmak, farklılıklarını görmek ve amaçlarını listelemek için PDF, HTML, XLS ve XML gibi kolay okunur formatlarda tablo ve çizelgeler içeren raporlar oluşturulabilir. Ömür yönetimi araçları (lifecycle management tools), elektronik olarak bir dosya veya klasörün aşamalarını takip eder.

Veriye erişimi kontrol etmek, verinin korunması açısından önemlidir. Yapılandırma yönetim araçları (configuration management tools), giriş ve çıkış koruması ile veriyi özel olarak muhafaza eder. Kullanıcılar, versiyonlar ve yeni arşivler oluşturabilir.

ANSYS EKM teknolojisi, dünya çapında yayılmış takım arkadaşlarını kapsayan karmaşık iş akışlarını kontrol altında tutar. İş akışları EKM Studio tarafından görsel olarak oluşturulabilir ve ANSYS EKM tarafından düzenlenebilir. Simülasyonda oluşmuş, kontrol edilip onaylanması gereken hatalar elektronik olarak kontrol edilebilir. Bir analizin tamamlanması gibi proje aşamaları, proje katılımcılarına e-mail ile bildirilir. İşlemler yöneticiler tarafından kolayca görüntülenebilir. İster çok basit ister karmaşık bir iş akışı olsun, ANSYS EKM yazılımının işlem yönetim araçları (process management tools), simülasyonda çıkabilecek verimlilik sorunlarını çözme konusunda mühendislere yardımcı olur.

ANSYS EKM yazılımı, nerede yaşarsa yaşasın bir proje katılımcısının kolayca erişebilmesi için, web-tabanlı bir platform üzerine kurulmuştur. Bir kullanıcı kolayca tarayıcısını açıp URL'yi girerek ANSYS EKM'ye bağlanabilir. Web uygulaması, çok sayıda kullanıcıya aynı veritabanını kullanma, bilgileri düzenleme ve paylaşma olanağı sağlar. Kişisel kaynaklara ihtiyaç duymadan simülasyon koşturma, zamanını ayarlama, bekletme ve durdurmayı sağlayan araçlar vardır.

Simülasyon işlemi ve veri yönetiminin gereklilikleri ne olursa olsun, ANSYS EKM yazılımının gerekli ihtiyaçları karşılayan bir çözümü vardır. ANSYS EKM ürün yelpazesi; çeşitli planlama seviyelerine hitap eden ANSYS EKM Desktop, ANSYS EKM Workgroup ve ANSYS EKM Enterprise versiyonlarını içerir

Kişisel kullanıcılar için düzenlenmiş ve ANSYS® Workbench™ platformu içine gömülmüş

ANSYS EKM Desktop versiyonu,

yerel bir bilgisayarda veritabanı oluşturmasının yanında simülasyon dosyalarını düzenlemeyi, aramayı ve rapor oluşturmayı sağlar. EKM Connector bileşeni ise mühendislerin var olan bir EKM sunucusuna bağlanmasını ve ANSYS Workbench ortamından dosya indirip yüklemesini sağlar.

ANSYS EKM Workgroup versiyonu;

ANSYS EKM Desktop'hun temel özelliklerini kullanmak, model ve veri paylaşmak isteyen sınırlı sayıda kullanıcıdan oluşan takımlar içindir. Dosya paylaşımı merkezi bir sunucudan yönetilir ve işlem yönetim araçları bulunur.

ANSYS EKM Enterprise versiyonu;

şirketlerin simülasyon bilgilerini oluşturma, koruma ve paylaşmasına izin vererek tüm ANSYS EKM özelliklerine sınırsız sayıda kullanıcının erişmesini sağlar.

Paylaşım seviyesi ne olursa olsun, ANSYS firmasının şirketinize uygun ve simülasyona bağlı olarak genişleyebilen bir ürünü vardır.

ANSYS Veri Yönetimi (EKM)