ANSYS Akademik

ANSYS şirketi, akademik kullanıcılarına öğretim ve araştırma alanlarında dünya çapında bilgisayar destekli mühendislik yazılımı hizmeti vermektedir. Akademik ürünlerimiz, 60'ı aşkın ülkede binlerce üniversite ve kolejde, on binlerce akademik kullanıcı tarafından kullanılmaktadır.

Genelde, ANSYS şirketi ürün yelpazesi, ticari ve akademik olmak üzere iki ana ürün lisans kategorisine ayrılmıştır ve esas farkları kullanım şartlarıdır: Ticari ürün lisansı, kar amaçlı şirket ve kurumlar tarafından, tescilli ürünleri analiz etmek amacıyla kullanılır. Tersine akademik ürün lisansı ise, (üniversiteler gibi) akademik kurumlar tarafından, öğretim ve araştırma gibi kar amacı gütmeyen bilimsel faaliyetlerde kullanılır. "Kullanım Şartları"ndaki bu farklılık, ANSYS'in akademik lisansı, akademik bütçe şartlarına uyması için (ticari lisansa göre) daha az ücretle sunmasından kaynaklanmaktadır.

Akademik ürünler, ticari ürünlerden daha farklı oluşturulmaktadır. Mesela bir akademik ürün, 10'dan fazla ticari ürün ve eklenti modüllerinin etkileşimiyle oluşan bir analiz teknolojisi demetinden oluşabilir. Bir akademik lisans, her biri farklı bir kullanıcı tarafından kullanılabilen birden çok görevi kapsayabilir.

ANSYS akademik ürün yelpazesi; ANSYS Multiphysics, ANSYS CFX, ANSYS ICEM CFD, ANSYS TAS, ANSYS AUTODYN, ANSYS FLUENT ve birçok CAD geometri ara yüzü içerir. Buradaki amaç, akademik çevrelere, birden fazla ürün satın almadan, karmaşıklığı azaltılmış ve ölçeklenebilirliği geliştirilmiş yüksek kalitede analiz teknolojisi sunabilmektir.

Akademik ürün yelpazesi, her biri farklı özellik ve kullanım şartlarına sahip olan dört alt gruba ayrılır: Teaching, Research, Associate ve Toolbox. Teaching alt grubu, en düşük ücrete sahiptir; ön lisans ve lisans sınıf anlatımları ile elle açıklamalar için oluşturulmuş başlangıç seviyesindeki ürünleri içerir. Teaching seviyesindeki ürünlerde sayısal boyut limitleri bulunur. Research ve Associate alt ürünleri daha geniş kullanım koşullarına sahiptir ve hem araştırma hem de öğretim için kullanılabilir. Doktora ve doktora sonrası araştırmalara uyacak şekilde sayısal boyut sınırları bulunmaz. Toolbox alt ürünü ise yüksek performansta hesaplama ve özelleştirilmiş analize hazırlık (preprocessing) uygulamaları içindir.