FİGES, konferans

19. Bilgisayar Destekli Mühendislik ve Sistem Modelleme Konferansı

"Havacılıkta Ar-Ge ve Milli Uçak Projesi"

21 Nisan 2015, ATO Congresium, Ankara

Savunma ve Havacılık alanındaki on yılı aşkın teknolojik birikim ile Türkiye şimdi, çok heyecan verici bir projeyi hayata geçirmeye hazırlanmaktadır: Bölgesel Jet Uçağı Projesi.

Ortalama 100 kişi kapasiteli olması planlanan bu uçağın; Ulaştırma Bakanlığı Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürlüğü, SSM, STM,TAI, TEI, Türk Hava Yolları, THY Teknik, Türk Hava Kurumu gibi havacılık sektörümüzün önde gelen kurumları ile İTÜ, ODTÜ'nün havacılık mühendisliği bölümleri ve Türk Hava Kurumu Üniversitesi elbette taşıyıcı sütunları olacaktır.

Bölgesel Jet Uçağı projesini tetikleyen önemli etkenlerden bir tanesi, kuşkusuz hızla büyüyen yerli hava taşıma şirketlerimizdir. Sürekli artmakta olan yolcu uçağı ihtiyacının bir bölümünü milli imkanlarla karşılamak, dış ticaret dengemiz açısından büyük önem taşımaktadır. Özellikle Türk Hava Yolları yönetimi, dünyanın önde gelen havacılık şirketlerinin; mali yönden zora girdiği, hatta iflas ettiği 2008 krizinde doğru bir strateji izleyerek kurumu her yıl yüzde 18 civarında büyütmüş ve THY'nin Avrupa'da Lufthansa'dan sonra ikinci sıraya yerleşmesini başarmıştır. Lufthansa'nın yıllık büyüme hızının yüzde bir mertebesinde olduğunu düşünürsek; "THY, Lufthansa'nın korkulu rüyası olmuştur" söylemi kesinlikle abartılı değildir.

FİGES'in bu sene 21 Nisan'da Congresium, Ankara'da 19'uncusunu düzenleyeceği konferansın odak konusu, "Havacılıkta Ar-Ge ve Milli Uçak Projesi" olacaktır. Bu etkinlikte, sivil havacılık alanında ulusal ve uluslararası otorite ve uzmanların bir araya gelmesini temin ederek, sivil havacılık alanındaki gelişmelere bizler de FİGES olarak bir katkıda bulunmaya çalışacağız. Sizleri bu konferansta ağırlamak bizleri onurlandıracaktır.

Saygılarımla,

Dr. Tarık ÖĞÜT
Yönetim Kurulu Başkanı
FİGES A.Ş.