17. Bilgisayar Destekli Mühendislik ve Sistem Modelleme Konferansı

"Güçlü Marka için Güçlü ARGE"

19 Nisan 2013
The Green Park Pendik Hotel, İstanbul

Türk Sanayisi yenilikçi ürünler geliştirme ve üretme açısından adeta okun yaydan fırladığı duruma gelmiştir. Bir taraftan 50 yıldan beri otomobil üreten Türkiye’nin üretim tecrübesi ve oluşturduğu yüksek nitelikli yan sanayi, diğer taraftan devletin sistematik olarak 15 yılı aşan bir zamandan beri uyguladığı ARGE teşvikleri sanayimizi heyecan verici bir noktaya taşımıştır. Buna ilaveten, yaklaşık 40 yıl önce Aselsan’ın kuruluşu ile başlayan ve bugün kendi harp gemilerini tasarlayıp üretmekte olan bir savunma sanayine sahibiz. Beyaz eşya sanayinde  Avrupa’nın en büyük üretim üssü durumuna geldik. Çelik üretiminde Avrupa’da  Almanya’dan sonra ikinci sıradayız.

Gelmiş olduğumuz bu noktayı sadece korumak değil, aynı zamanda daha ilerilere “Türk Markaları” yaratarak taşımak zorundayız ve ülke olarak bunu yapabilecek potansiyele sahibiz.

Her geçen gün daha fazla  “Smart Systems”,  yani “Akıllı Sistemler”  günlük yaşamımıza girmektedir. Bu sistemlerin ortak özelliği daha az insan müdahelesine ihtiyaç duymalarıdır. İnsansız Hava Araçları, Kara ve Deniz Araçları, şu anda deneme aşamasında olan Otonom Taşıtlar, Akıllı Binalar, Akıllı Ev Aletleri v.s.  Bu sistemlerdeki  “Akıl” denilen şeyin Algılayıcılar, Elektronik Kartlar ve bu kartların içine gömülmüş yazılımlardan oluşan bir sistem olduğunu unutmayalım. Bu sistem günlük hayatımızda kullandığımız her şeyin içinde olabilir. Bize faydası: Yüksek enerji verimliliği, yüksek kullanım emniyeti, daha az insan gücüne gereksinim ve sonuç olarak bizlere getirdiği daha yüksek yaşam kalitesidir.

Savunma sanayimizin Akıllı Sistemler alanında oldukça iyi bir noktada olduğu söyleyenebilir.  Beyaz eşya sanayimiz bu alanda çok iyi ilerlemektedir.  Otomobilin “Dört - Tekerlekli - Bilgisayar” a doğru gelişmekte olduğunu dikkate alırsak otomotiv sanayimizin akıllı sistemler yönünde büyük gelişme potansiyeline sahip olduğunu söyleyebiliriz. Ürünlerimizi dünya piyasalarında daha güçlü bir şekilde pazarlayabilmemiz için güçlü Markalar yaratmak zorundayız. Güçlü markalar yaratmanın yolu da daha fazla yenilikçilikten, yani ARGE’den geçmektedir.

 

Dr. Tarık Öğüt
Yönetim Kurulu Başkanı
FİGES A.Ş.SPONSORLARIMIZ