FİGES-ETAB birimi savunma, havacılık ve uzay sanayiinden beyaz eşya ve tüketici elektroniği sektörüne, otomotiv sanayiinden denizciliğe, biyomedikal sektöründen iletişim sektörüne kadar birçok endüstrinin hemen hemen her alanında bilgisayar tabanlı tasarım ve eniyilemeye yönelik mühendislik ve danışmanlık hizmetleri sunmaktadır. Işıma, saçılma ve yayılma problemleri, anten ve anten yerleşimi, radar kesit alanı ve radom analizleri, RF/Telekom devre/sistem benzetimleri, elektrik motoru ve trafo gibi sistemlere yönelik elektromekanik analizler ve güç elektroniği ve sistem modelleme başlıca uygulama alanlarımızı oluşturmaktadır

ELEKTROMANYETİK TASARIM VE ANALİZ BİRİMİ HİZMET ALANLARI

YILDIRIM ANALİZLERİ

Sivil ve askeri standartlarda tanımlanan yıldırımın doğrudan ve dolaylı etkilerine yönelik elektromanyetik ve elektromekanik analiz hizmeti sunulmaktadır.

ELEKTROMEKANİK SİSTEMLER

Endüstriyel ıuygulama alanlarına yönelik elektrik makinaları, transformatörler, yüksek gerilim elektriği elemanları, bara, mıknatıs, bobin gibi elektromekanik komponentlerin veya sistemlerin çalışma şartları altında elektriksel olarak performans ve optimizasyon analizleri gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca manyetik ve elektrik alan dağılımları detaylı olarak incelenebilmektedir.

GÜÇ ELEKTRONİĞİ VE SİSTEM MODELLEME

Güç elektroniği uygılamalarına yönelik ideal veya ideal olmayan elektronik elemanlar kullanılarak inverter, converter, doğrultucu, yükseltici, kontrol devrelerinin tasarımları ve analizleri gerçekleştirilebilmektedir. Tasarımları gerçekleştirilen güç elektroniği devreleri ile sonlu elemanlar modeli oluşturulan elektromekanik bir komponent birlikte analiz edielerek sistem modellemesi yapılabilemketedir.

3-B TAM-DALGA EM ANALİZLER

Işıma, yayılma ve saçılma problemlerine yönelik ileri seviye çözücü teknolojilerini kullanarak 3 boyutlu tam dalga elektromanyetik analiz hizmetleri sunulmaktadır.

Radar sistemleri, saha analizleri, uydu ve iletişim sistemlerine yönelik analizlerde yetkin çözümler sunulmaktadır.

RF/TELEKOM DEVRE/SİSTEM SİMULASYONLARI.

RF/Telekom sistemleri için gerekli her türlü alıcı-verici devreler, güç bölücüler, yönlü, kuplörler, karıştırıclar, yükseltgeç vb. devre ve devre elemanlarının benzetimleri gerçekleştirilmektedir. Sistem bazında elektromanyetik girişimi (EMI) öngörebilmek ve alınan önlemlerin etkinliğini tespit edebilmeye sistem benzetimleri de gerçekleştirilmektedir.

ANTEN VE ANTEN YERLEŞİM ANALİZLERİ

Farklı uygulama alanları ve sistemlerde kullanılabilecek tüm anten türleri için tasarım, analiz ve eniyileme çalışmaları yapılmaktadır.

Elektriksel olarak büyük platformlar için anten yerleşimi ve platform üzerinde anten performansını arttırmaya yönelik çalışmalar yapmaktadır.

GÜÇ VE SİNYAL BÜTÜNLÜĞÜ ANALİZLERİ

PCB katmanlarının üzerindeki akif ve pasif devre elemanları, viyalar, iletim hatlarından kaynaklanan parazitik etkileri belirlemek ve güç/sinyal dağılımındaki aksaklıkları öngörmek ve önlemler alabilmek için güç ve sinyal bütünlüğü analizleri gerçekleştirilmektedir.